Zapachy!

fragrances590

Źródło: www.significantfragrances.com

 

Zanim pojawi się recenzja zapachu, może co nie co o samych zapachach 🙂

 

 

Perfumy (a raczej wszelakie zapachy) to coś, co uznaje się za wykończenie stylizacji, coś co określa czasem i samych nas a nawet wpływa na nasze samopoczucie.

 

 

Zapachy wybieramy w zależności od pory roku, od pory dnia a nawet własnego nastroju. Latem wybieramy zapachy lżejsze, orzeźwiające, zimą nieco cięższe, otulające albo przypominające letnie dni za którymi zaczynamy tęsknić. Oczywiście nie należy trzymać się sztywno tych reguł! Są osoby które swoje ulubione zapachy stosują niezależnie od wyżej wymienionych okoliczności :).

 

A jak wybierać zapachy?

 

Należy pamiętać, że każdy z nas ma co nie co inne PH skóry oraz swój naturalny zapach. Nie ryzykowałabym z zakupem nowego zapachu dla kogoś, tylko dlatego że nam on się podoba. Na prezent raczej wybierajmy zapachy które dana osoba już posiada i lubi. Kupując perfumy dla siebie nie róbmy tego w pośpiechu! Pamiętajmy o nutach zapachowych o czym jeszcze napiszę.

 

Podstawowe znaczenie w składzie zapachów mają olejki zapachowe, środki homogenizujące oraz wzmacniające. Głównym składnikiem jest też rozpuszczalnik.  To te składniki decydują o tym, jak intensywny będzie zapach.

 

 

Najbardziej skoncentrowaną postacią zapachu są zdecydowanie perfumy. Zawierają one od 15% do 43% olejków zapachowych. I to też decyduje o tym, jak trwały będzie zapach. Oczywiście odpowiednia ilość olejków jest rozcieńczana w odpowiedniej proporcji z alkoholem.

 

Następnym rodzajem zapachu jest woda perfumowana, która zawiera 10-15% olejków zapachowych.

 

Woda toaletowa, to rodzaj zapachu który posiada 5-10% olejków zapachowych.

 

Wśród zapachów wyróżniamy też wody kolońskie, które posiadają 3-8% olejków zapachowych.

 

Ciekawą rzeczą, która dotyczy perfum jest ich budowa – co jest nieodłącznym elementem przy powstawaniu zapachu.

 

Każdy zapach jest złożony z trzech nut:

 

Nuta głowy – to tzw. pierwsze wrażenie. Często kierujemy się nią przy zakupie perfum, nie zwracając uwagi na to, że za kilkanaście minut zapach zmieni się diametralnie. Nuta ta jest na początku niezwykle intensywna, ale tak jak wspomniałam wcześniej dość szybko przemienia się w kolejną. Często jest złożona z zapachu owoców dzięki czemu nadaje świeżości zapachom.

 

Nuta serca – wyczuwalna po ok. 10 minutach od użycia zapachu. Nie dość, że łącze dwie pozostałe nuty, to jeszcze je dodatkowo uzupełnia tworząc bukiet. Ta nuta jest istotą połączenia nuty głowy oraz bazy.. A tak rzadko zwracamy na nią uwagę :). Utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż poprzednia nuta a najważniejsze składniki tutaj to akordy korzenne oraz kwiatowe.

 

Nuta głębi (baza) – podstawowa, a zarazem ostatnia już nuta zapachowa. Po użyciu niektórych perfum może utrzymywać się nawet kilka dni! Wydawałoby się, że skoro baza, to z pewnością jest ona intensywna? Otóż nie. Ma ona nie wielką intensywność (ale decyduje o trwałości zapachu), za to jest tłem całego bukietu zapachowego. To ona decyduje o tym, jaki charakter będzie miał zapach. Tworzą ją takie składniki jak piżmo, ambra, wanilia, przyprawy drzewne oraz korzenne.

 

Te informacje przydadzą się z pewnością czytając każdą recenzję perfum :).

 

Zapraszam do polubienia bloga na profilu fb oczyipazurki  , dzięki czemu zawsze będziecie na bieżąco z tym, co dzieje się na blogu!